تعیین موقعیت

تعیین موقعیت در Google Earth

روش های موثر و مفید در تعیین موقعیت و مکان یابی در نرم افزار Google Earth :

شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشه که مختصات یک نقطه را داشته باشید و قصد داشته باشید با مختصات نقطه یا نقاطی که دارید با وارد کردن به نرم افزار گوگل ارث محل مورد نظر خود را پیدا کنید .
خوب خیلی ساده است اگه شما مختصات مورد نظر خود را به صورت طول و عرض جغرافیایی داشته باشید خیلی راحت با وارد کردن به کادر جستجوی گوگل ارث به یکی از ( Φ و λ ) فرمت های زیر به هدف خود می رسید.


34 40 32.10" N,50 53 35.17"E
50.127538 , 45.987532
35 20 17 N 51 12 30 W


ولی مثلا مختصات X,Y یا E,N در سیستم مختصات UTM بر خلاف طول و عرض جغرافیایی برای جانمایی به فاکتور های دیگری هم نیاز دارد ، مثلا شماره زون و تعیین اینکه نقطه مورد نظر در نیم کره شمالی است یا نیم کره جنوبی! و مهم تر از همه اینکه مختصات کارتزین ما در کدام سیستم تصویر و کدام دیتوم است .
بنا بر این فقط با این دو عدد نمیتوان برای گوگل ارث آدرس دهی کرد ، یعنی خود گوگل ارث این امکان را برای ما فراهم نمیکنه پس یا می بایست با یکسری نرم افزار( مثل نرم افزار قدرتمند و
کامل Photomod Geo Calculator که در بخش نرم افزار سایت برای استفاده قرار گرفته) مختصات کارتزین خود را برای ورود به گوگل ارث تبدیل به طول و عرض جغرافیایی کرد و یا در صورت موجود نبودن نرم افزار از یک سری سایت ها که در این زمینه خدمات می دهند و قویترین آن Nearby است
،استفاده کرد.


www.nearby.org.uk/flyto.php


کافیست که مختصات مورد نظر را به فرمت زیر در کادر
تایپ کرده سپس روی دکمه FlyTo کلیک کنیم:


 

39S E/N :540251,3949801


سپس اطلاعات لازم برای مشاهده نقطه مورد نظر در نرم افزار گوگل ارث به صورت فرمت KML آماده می شود که میتوان این اطلاعات را ذخیره کرد و با Open کردن آن در نرم افزار گوگل ارث آنرا مشاهده کنیم.

شایان ذکر است که برنامه های زیاد دیگری برای اینکار از جمله
UTM FLYER ,Geographic Calculatur و... وجود دارد.

/ 0 نظر / 158 بازدید